„Czas to miłość”. Nowa wystawa plenerowa przy pomniku Prymasa Wyszyńskiego

Do 16 sierpnia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie plenerową wystawę o Prymasie Wyszyńskim • Ekspozycję przygotował zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dziesięć plansz, które stanęły przy Krakowskim Przedmieściu, u stóp pomnika kard. Wyszyńskiego przypomina najważniejsze słowa Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia. Wybrane maksymy mają charakter uniwersalny, wciąż mogąc stanowić życiowy drogowskaz dla odwiedzających tę ekspozycję. Wśród nich m.in. takie:

“Prawdziwa miłość niewiele mówi. Spojrzy, uśmiechnie się, coś tam dyskretnie uczyni, aby tego nikt nie dostrzegł, nie zauważył… I tak spokojnie sobie płynie…”

Większą siłą jednoczącą jest wiara i miłość niż rozkaz i przemoc”, “Nie, nie jestem nędzą… Jestem wielkością, bo miłuję. A miłość nie umiera.

Na wystawie plenerowej znalazły się także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa. – Przygotowując tę wystawę zastanawialiśmy się, jak odejść od historycznego i pomnikowego obrazu Kardynała i pokazać go przede wszystkim jako kogoś, kto niezależnie od okoliczności – często dramatycznych kierował się w życiu po prostu miłością. Uważamy, że właśnie ten fakt świadczy o jego wielkości. Był człowiekiem dobrym, serdecznym, wyrozumiałym i mądrym. Wobec samego siebie, wobec współpracowników, wobec wiernych i wobec swoich wrogów – zawsze stosował zasadę przebaczenia i miłości. Wybór cytatów, ze względu na ich obfitość, nie był łatwy, ale zdecydowaliśmy się na te, które dziś mogą pomóc nam dobrze żyć – podkreślają twórcy plenerowej ekspozycji.