“Dwie drogi, ale jedna świętość”. Msza o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany wspólnie z matką Elżbietą Czacką. O ich duchowej więzi opowiedział ks. Andrzej Gałka podczas comiesięcznej Mszy w Archikatedrze Warszawskiej. W wydarzeniu podwójnej beatyfikacji jest głęboki Boży zamysł – mówił duchowny.

Jak przypomniał na początku Eucharystii bp Piotr Jarecki, to pierwsze comiesięczne spotkanie po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka o wspólnej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Modlimy się o owoce tej beatyfikacji, żeby wpłynęła na pogłębienie naszej wiary. I abyśmy naśladowali te wielkie postaci, bo mamy w czym naśladować – mówił.

W ramach homilii konferencję o duchowej więzi Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej wygłosił ks. Andrzej Gałka. To dwie piękne duchowe postaci. Chcemy korzystać z ich życia duchowego, z tego co Bóg przez nich zamierzył. W wydarzeniu podwójnej beatyfikacji jest głęboki Boży zamysł. Bóg chce powiedzieć, jak dwoje ludzi może sobie wzajemnie pomagać w drodze do świętości. To dwie drogi, ale jedna świętość – podkreślił duchowny.

Ks. Gałka opowiedział o relacjach przyszłych błogosławionych, którzy po raz pierwszy spotkali się w 1926 roku w Laskach. Bóg złączył tych dwoje ludzi, którzy potrafili się szlachetnie różnić i mimo to, przez nich dokonywał wielkich rzeczy, często po ludzku niemożliwych. Przez Krzyż do nieba i Soli Deo, jakże aktualne jest to i dzisiaj. Zostawili nam drogę. Innej szukać nie trzeba – mówił ks. Gałka.

PRZECZYTAJ: Wspólna beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. „Święci się zawsze gdzieś spotkają”

Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka zostaną beatyfikowani 12 września w Warszawie.

Data cyklicznych spotkań w Archikatedrze Warszawskiej, na którą wybrano 28 dzień miesiąca, nawiązuje do śmierci kard. Wyszyńskiego, 28 maja 1981 roku. Być może w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego. Przez wiele lat, co miesiąc 28 dnia, wierni modlili się o beatyfikację kard. Wyszyńskiego, a teraz proszą Boga o jej owoce.

kh/archwwa.pl