Konferencja prasowa z uzdrowionymi za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Katolicka Agencja Informacyjna i Archidiecezja Warszawska

zapraszają na konferencję prasową
z osobami uzdrowionymi za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Podczas spotkania mowa będzie o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia zdarzeniach,  które doprowadziły do zakończenia procesów beatyfikacyjnych
Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej

 

Konferencja prasowa odbędzie się 2 września (czwartek) o godz. 12.30
w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich
(ul. Miodowa 17/19, Warszawa)

 

Wezmą w niej udział:

  • Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego
  • Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem matki Elżbiety Róży Czackiej
  • o. Zdzisław Kijas OFM Conv. relator w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego, a obecnie postulator generalny Zakonu Franciszkanów (łączenie internetowe)
  • Siostra Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

 

Prowadzenie:
Marcin Przeciszewski
prezes KAI


 

 

W lutym 1988 r. siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża przeszła rozległą operację związaną z wykrytym u niej rakiem tarczycy. Podczas zabiegu w Szczecinie lekarze usunęli zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. Niestety choroba wciąż się rozwijała, stąd w 1989 roku leczeniem siostry zajęło Centrum Onkologii w Gliwicach. Terapia nie przyniosła jednak efektów, a w gardle wytworzył się pięciocentymetrowy guz, który poważnie utrudniał oddychanie.

Założycielka nowego zgromadzenia s. Helena Christiana Mickiewicz zmobilizowała współsiostry i inne osoby do modlitwy o uzdrowienie za przyczyną Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. W nocy z 14 na 15 marca 1989 nastąpił przełom, guz zaczął się cofać. Trzy tygodnie później siostra Nulla opuściła szpital. Odbyła przewidziany prawem nowicjat, złożyła śluby i pracuje w zgromadzeniu do dziś.

W listopadzie 2018 r. konsylium lekarskie powołane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych uznało to zdarzenie za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Następnie sprawę badała komisja teologów. We wrześniu 2019 r. komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego. Papież Franciszek 2 października 2019 r. podczas audiencji dla Prefekta upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie, co stanowiło ostatni etap jego procesu beatyfikacyjnego.

Cud za wstawiennictwem Matki Elżbiety Róży Czackiej związany był z ciężkim wypadkiem 7-letniej wówczas Karoliny Gawrych. Wypadek miał miejsce 29 sierpnia 2010 r. Urazy głowy dziecka były tak duże, iż lekarze spodziewali się, że jeśli nie umrze, pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie miało poważne uszkodzenia, m.in. wzroku i słuchu. W intencji dziewczynki modliło się całe Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – za wstawiennictwem Matki Czackiej. Już 13 września nastąpił przełom i dziewczynka zaczęła szybko odzyskiwać wszystkie władze. Dziś jest całkowicie zdrowa.
27 października 2020 r. Ojciec Święty Franciszek upoważnił Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro, do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej.

 

Data

wrz 02 2021
Expired!

Czas

12:30