Mesjasz. Koncert online w 40. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego

Transmisja koncertu na YouTube: https://www.youtube.com/user/filharmoniapomorska/featured

Wystąpią:

  • Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
  • Polski Chór Kameralny
  • Kai Bumann – dyrygent
  • Ingrida Gápová – sopran
  • Kacper Szelążek – kontratenor
  • Rafał Bartmiński – tenor
  • Artur Janda – bas
  • Jan Łukaszewski – przygotowanie Chóru
  • Mateusz Buława – impresje filmowe
  • Bogusław Sobczuk reżyseria

W programie:

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Oratorium Mesjasz HWV 56 (wybór)

***

W roku 2021, w sposób szczególny wspominamy osobę Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji Filharmonia Pomorska przygotowuje specjalne wykonanie obszernego wyboru arii i chórów z monumentalnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w formie dedykowanej młodemu odbiorcy.  W tym roku minie dokładnie 280 lat od powstania Händlowskiego arcydzieła, które do dziś zachwyca i inspiruje nie tylko, jak się okazuje, muzyków i melomanów.

Z uwagi na wzmożone środki ostrożności związane z pandemią i brak możliwości udziału publiczności w wykonaniu, koncert chcemy przygotować w specjalnej wersji filmowej, którą udostępnimy na bezpłatnej platformie YouTube Filharmonii Pomorskiej. Pandemiczne warunki skutecznie utrudniające bezpośredni kontakt pomiędzy artystami a odbiorcami, rodzą potrzebę tworzenia czegoś nowego, mogącego zastąpić dotychczasowe formy prezentacji twórczości. To szalenie trudne, bowiem nic nie jest w stanie zrekompensować bezpośredniego obcowania ze sztuką, jej kreatorami „tu i teraz”. Pragnienie tej bliskości popycha twórców do szukania takich sposobów przekazu interpretacji, dzielenia się z odbiorcą swoim postrzeganiem dzieła muzycznego, który sam w sobie staje się nową formą.

To, co zaprezentujemy Państwu w Niedzielę Wielkanocną, nie jest już tylko sfilmowanym koncertem, który odtworzyć możemy na komputerze. To, co właśnie powstaje jest efektem wrażliwości, wiedzy, umiejętności i talentów zaangażowanych w ten twórczy proces artystów. Sięga jednak czasów, gdy powstawały pierwsze księgi prorockie. Stamtąd bowiem – i oczywiście z Nowego Testamentu – Charles Jennens czerpał wersety do recytatywów, arii i chórów oratorium Händla.

Za muzyczną stronę przedsięwzięcia odpowiedzialny będzie wielokrotnie współpracujący z Filharmonią Pomorską  Kai Bumann – były szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej i były dyrektor artystyczny gdańskich filharmoników.

Reżyserem całości przedsięwzięcia jest Bogusław Sobczuk, współpracujący z Filharmonią Pomorską aktor, dziennikarz i konferansjer. Partie solowe zaśpiewają; Ingrida Gápová – sopran, Kacper Szelążek – kontratenor, Rafał Bartmiński – tenor, Artur Janda – bas, zaś Polski Chór Kameralny przygotuje jego szef Jan Łukaszewski. Artystom tym towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, która koncertem tym rozpocznie obchody 60-lecia istnienia.

Nagranie odbędzie się w sali im. Artura Rubinsteina Filharmonii Pomorskiej a dokona go profesjonalna ekipa realizatorów dźwięku i wizji w wysokiej jakości odtwarzania 4K. W postprodukcji, w której zawarte zostaną obszerne fragmenty oratorium, wykorzystamy impresje filmowe przygotowane przez młodego, niezależnego reżysera krótkometrażowych filmów dokumentalnych Mateusza Buławę. Będą one artystycznym przełożeniem biblijnych treści zawartych w Händlowskim dziele na język współczesnego obrazu, do którego przywykli youtuberzy.

Wrażliwość współczesnego odbiorcy nastawiona jest na język szybko zmieniających się obrazów i krótkich, jednoznacznych komunikatów. Dla wzruszenia głębokich pokładów odczuwania sięgamy po medium pozwalające na dialog artystyczny pomiędzy muzykami i filmowcem, którzy własnym, autonomicznym językiem werbalizują treści biblijne. Historyczne przesłanie zawarte w wersetach „Mesjasza” połączone z muzyką mistrza baroku w wykonaniu współczesnych muzyków i obrazem rzeczywistości „tu i teraz” ma ogromne szanse na wskazanie uniwersalnych dla człowieka wartości w dostępnej formie.

 

Data

maj 28 2021
Expired!

Czas

19:00