Spotkanie autorskie: „Kardynał Wyszyński. Błogosławiony na nowe tysiąclecie”

Spotkanie z autorami książek, świadkami oraz zainspirowanymi nauczaniem kard. Stefana Wyszyńskiego to najnowsza propozycja Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jakim człowiekiem był Prymas Tysiąclecia, a także o tym, czego dzisiaj, 40 lat po jego śmierci, możemy się wciąż od niego nauczyć. Rozmówcy podzielą się wspomnieniami związanymi z nowym Błogosławionym, kulisami pogrzebu i beatyfikacji.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 25 września. Początek o godz. 15:00

Myśl Prymasa Tysiąclecia jest ciągle żywa i aktualna. Teksty, które po sobie pozostawił – programy duchowej odnowy, homilie, dokumenty – stanowią zarówno świadectwo wiary, nadziei i miłości, jak i wielką inspirację oraz motywację do pracy nad sobą.

 

Podczas spotkania obecni będą autorzy książek:

  • Grzegorz Polak, (zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego): „Najbardziej lubił nasturcje”;
  • Hanna i Marian Romaniukowie: „Stefan Wyszyński. Aforyzmy”;
  • Jan Maria Jackowski: „Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego”

oraz pozostali goście:

  • Michalina Jankowska (Instytut Prymasowski), która opowie o książce Anny Rastawickiej „Ten zwycięża, kto miłuje”;
  • Piotr Słabek (redaktor naczelny Wydawnictwa M), który przedstawi książkę ks. Bronisława Piaseckiego i Marka Zająca „Prymas Wyszyński nieznany”;
  • Przemysław Janiszewski, blog i kanał „Moc w Słabości”.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 w sobotę 25 września 2021 r., godz. 15.00

Wstęp jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkania przewidziane oprowadzanie po Muzeum

 

Więcej o książkach:

Grzegorz Polak „Najbardziej lubił nasturcje”

Książka przedstawia nieznane fakty z życia prymasa Stefana Wyszyńskiego i rozwija rzadko poruszane wątki z jego nauczania. Należą do nich m.in. stosunek do Żydów, pomoc udzielana Kościołowi na Wschodzie, czy działalność na rzecz jedności chrześcijan. Osobny rozdział poświęcony został postawie prymasa wobec kobiet.

Dowartościowanie roli kobiet w Kościele oraz powierzanie im bardzo ważnych zadań było niespotykane w jego czasach i dziś może być wzorem dla wielu hierarchów Kościoła. Mimo tego zarzucano mu, że był zbyt konserwatywny, oderwany od realiów życia, oschły i niewzruszony. Autor w błyskotliwy sposób podważa te stereotypy, które narosły wokół postaci Prymasa Tysiąclecia.
W tej publikacji znajdziemy też sporo ciekawostek z biografii kardynała Wyszyńskiego, np. na jakim instrumencie grywał w domowym zaciszu, którego rosyjskiego barda lubił słuchać, i kiedy po raz pierwszy użyto określenia „Prymas Tysiąclecia”.

Marian i Hanna Romaniukowie Stefan Wyszyński. Aforyzmy
Z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego ukazał się 8-tomowy zbiór jego aforyzmów. Autorzy dokonali wyboru spośród ogromnego materiału źródłowego, myśli i sentencji Stefana Wyszyńskiego. Teksty te ułożono w 8 tematycznych tomów: Wiara, Człowiek, Rodzina, Ojczyzna, Duchowieństwo, Społeczeństwo, Medytacje i Praca.

Album Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie Prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego

Niezwykły album zdjęć z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia. Ich autorem jest obecny senator Jan Maria Jackowski, który w tamtym był czasie był reporterem „Tygodnika Solidarność” i uwiecznił kilka dni z ostatniego pożegnania prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Anna Rastawicka Ten zwycięża, kto miłuje

Wspomnienia Anny Rastawickiej o prymasie Stefanie Wyszyńskim. Autorka bestsellerowej książki przez 12 lat pracowała z kardynałem i mieszkała w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Była świadkiem codziennego życia prymasa. Poza historią życia dzieli się z czytelnikiem także jego codziennymi zwyczajami – zarówno zawodowymi, jak i osobistymi – a także przybliża jego postać i pracę.

 

Data

wrz 25 2021
Expired!

Czas

15:00 - 17:00