W Gnieźnie rusza cykl debat „Prymas Stefan Wyszyński na dziś”

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rusza cykl debat poświęconych osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca począwszy od 3 lutego, a ich tematyka dotyczyć będzie takich zagadnień jak rodzina i obrona życia nienarodzonych w świetle nauczania Prymasa Tysiąclecia.

„Pomysł zrodził się już w ubiegłym roku, tuż po ogłoszeniu daty beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego” – mówi Ewelina Goździewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które jest współorganizatorem cyklu.

„Zależało nam z jednej strony na przypomnieniu wybranych wątków nauczania Prymasa Tysiąclecia, z drugiej na zachęceniu do sięgnięcia do bogatego dziedzictwa, które po sobie pozostawił, a które wydaje się wciąż nie w pełni odkryte. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia, dla którego kard. Wyszyński to postać historyczna i często mało znana” – dodaje przewodnicząca gnieźnieńskiego oddziału Civitas Christiana.

Debaty odbywać się będą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Pierwsza z nich, zaplanowana na 3 lutego, a więc dzień po 71. rocznicy ingresu kard. Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy współcześnie mamy do czynienia w kryzysem czy z przemianą społeczną rodziny?

„Zaczynamy od rodziny, bo ona jest tkanką naszego życia, jest naszą codziennością i przyszłością. W nauczaniu kard. Wyszyńskiego zajmowała ważne miejsce i w tym świetle chcemy o niej dziś mówić” – podkreśla ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor gnieźnieńskiego PWSD.

Jak dodaje, tego zasłuchania w prymasowskie nauczanie bardzo dziś potrzeba, bo mimo zmieniających się czasów i trapiących nas problemów, nie traci ono nic ze swej aktualności.

„Często mówimy, że nasze czasy są trudne, dramatyczne, pełne kryzysów i pozbawione nadziei. Rzeczywistość, w której żył Prymas Wyszyński była oczywiście inna, ale z całą pewnością nie mniej wymagająca. Może nawet trudniejsza. I w tej rzeczywistości ten człowiek, kapłan, mąż stanu, potrafił nieść nadzieję i wlewać w ludzi nowego ducha. Wpływał realnie nie tylko na życie jednostek, ale całego narodu. To chyba wystarczająca motywacja, by do jego słów powracać” – dodaje ks. Kwiatkowski.

W kolejnych spotkaniach w marcu, kwietniu i maju podjęte zostaną tematy: „Gniezno w nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego” (ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski), „Model kapłana duszpasterza w pismach Prymasa Tysiąclecia i jego aktualność” (ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz) oraz „Kardynał Stefan Wyszyński – bezkompromisowy głosiciel Ewangelii życia i obrońca dzieci nienarodzonych” (ks. dr hab. Maciej Olczyk). Wstęp na wszystkie spotkania jest otwarty.

W pierwszej debacie 3 lutego udział wezmą: prof. dr hab. Andrzej Urbaniak z Politechniki Poznańskiej, dr hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Michał Białkowski z UMK w Toruniu. Spotkanie będzie transmitowane on-line na www.archidiecezja.pl

 

bgk /hsz /kk