Jasna Góra zaprasza na cykl spotkań o kard. Wyszyńskim [RETRANSMISJA]

Sanktuarium na Jasnej Górze zaprasza na cykl spotkań poświęconych osobie Prymasa Tysiąclecia, które wpisują się w bezpośrednie przygotowanie do Jego beatyfikacji 7 czerwca. – Będą niejako spłaceniem długu wdzięczności ks. Prymasowi – mówi organizator o. Mariusz Tabulski. Początek już w poniedziałek.

Cykl nosi nazwę “Maryjne drogi kard. Stefana Wyszyńskiego”. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w poniedziałek 27 stycznia pod tytułem “Oddany Maryi – więzień” i będzie dotyczyło heroicznych znaków świętości Prymasa. Prelegentami będą o. Gabryjel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego oraz Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. W programie spotkania znajdzie się nie tylko prelekcja, ale również modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski, Msza św. i wspólne słuchanie i oglądanie archiwalnych nagrań utrwalających osobę Prymasa.

Spotkania będą odbywały się zawsze 27. dnia każdego miesiąca. W ten sposób Sanktuarium na Jasnej Górze chce włączyć się w bezpośrednie przygotowanie do beatyfikacji oraz do narodowego dziękczynienia za wyniesienie Prymasa na ołtarze, które odbędzie się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2020.

– Te uroczystości będą niejako spłaceniem długu wdzięczności ks. Prymasowi. On w czasie komunistycznej niewoli mówił o nas i za nas, upominał się o wszystkich Polaków, nie tylko wierzących. Czynił to zwłaszcza wtedy, gdy przebywał zagranicą. To było jego wielkie wołanie o naszą godność, o lepsze życie, mówił prawdę o Polsce, o naszej historii, upominał się o nas

– podkreśla o. Mariusz Tabulski, dyrektor Instytutu Maryjnego.

Dodaje, że to właśnie także dlatego trzeba wracać do świadectwa życia tego wielkiego kapłana i Polaka. – Mamy nadzieję, że ta beatyfikacja, ogłoszenie go błogosławionym, rozpocznie nową erę, erę kard. Wyszyńskiego, który stanie się dla nas przykładem życia i miłości do Ojczyzny – mówi o. Mariusz Tabulski.

Pierwsze tego typu spotkania odbywały się już w ubiegłym roku, a ich wspólną myślą była modlitwa w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

O szczególnych związkach prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą przypominają na miejscu pomnik ‘Pokora’ przed wejściem do Sanktuarium, na którym przedstawiony jest ten Ojciec Narodu w geście przyklęknięcia i oddania czci Maryi oraz znajdujące się w Wieczerniku sgraffito ukazujące postać Prymasa na tle rzeszy pielgrzymów składających w 1956 r. Jasnogórskie Śluby Narodu.

Stacja7/kk