Na maj 2020: „Opatrznościowy Pasterz. Drogi życia kard. Stefana Wyszyńskiego”

Książka o. Stanisława Przepierskiego OP „Opatrznościowy Pasterz” to zaproszenie by poznać Prymasa Wyszyńskiego jako pasterza. Zawiera krótkie rozważania złożone z osobistych notatek kardynała.

Książka zawiera 31 rozważań o kardynale Stefanie Wyszyńskim dotyczących czasów, gdy był jeszcze dzieckiem, jego świętość  rozwijała się w codziennym życiu a powołanie do kapłaństwa przechodziło różne kłopoty i upadki. Jest opowiadaniem od dzieciństwa aż do ostatniego rozdziału pt. „Serce dobrego Pasterza nigdy nie umiera”. Rozważania te mogą być przykładem na obecne czasy jak radzić sobie z trudnościami, których w życiu kardynała było wiele. Przy opracowaniu książki wspólnie pracowali dominikanin o. Stanisław Przepierski oraz Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski.

 Nikt nie przypuszczał, że obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II  i  przygotowania do beatyfikacji sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, będą miały taki przebieg. To właśnie dramatyczne wydarzenia i tragiczne momenty historii świata czy narodów wydobywają sens Bożych świateł jaśniejących w ludziach, którzy stają się narzędziami i posłańcami Jego obecności.

– mówi o. Mariusz Tabulski, towarzyszący tworzeniu książki.

Książka jest pełna „migawek” z życia Prymasa. Widzimy go, gdy klęczy z amerykańskim delegatem pośród mogił dzieci gdzieś w diecezji zamojskiej czy leży na podłodze włocławskiej bazyliki podczas święceń kapłańskich, wspominając swój ból i cierpienie z powodu choroby. Takich historii w życiu kardynała było tysiące.

Czytanki majowe – Opatrznościowy Pasterz, droga życia kard Stefana Wyszyńskiego nie spodziewały się odczytania ich w warunkach, których teraz jesteśmy świadkami – mówi o. Mariusz Tabulski. – To refleksje w których autor właśnie dziś, przez swoją książkę pozwala na spotkanie “z Człowiekiem, którego duchowa wrażliwość nie może umrzeć! Jego przesłanie, swoisty apel Budowniczego gmachu wiary i Ojczyzny, nie powinno pójść w zapomnienie – dodaje autor książki, o. Przepierski OP.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Paulinianum. Można ją nabyć m.in na stronie www.jasnagora.pl a jej poszczególne rozdziały mają być dostępne do pobrania ze strony Instytutu Maryjnego na Jasnej Górze.

kk