“Nie wystarczy pół godziny”. Pierwsi zwiedzający pod wrażeniem ekspozycji Muzeum Mt 5,14

W weekend otwarcia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego cieszyło się dużą popularnością wśród indywidualnych zwiedzających • Żeby je zwiedzić nie wystarczy „szybkie pół godziny”, ale warto zarezerwować sobie nawet dwie godziny – mówią pierwsi odwiedzający ekspozycję w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W miniony weekend, Muzeum odwiedziło ok. 250 osób. – Byli to zarówno starsi jak i liczna młodzież, z czego wyjątkowo się cieszymy – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Mt 5,14.

Zwiedzaniem tej multimedialnej ekspozycji są zainteresowane coraz liczniejsze grupy zorganizowane. Zdaniem rzecznika ruch jest spory, choć ciągle są jeszcze wolne miejsca nawet w najbliższych tygodniach. – Największego szczytu zainteresowania spodziewamy się bliżej daty 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły i beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, kiedy to najwięcej pielgrzymów przybędzie do Warszawy – mówi Andrzej Arseniuk.

W tej chwili najlepszym dniem na zwiedzanie indywidualne jest czwartek, kiedy wejściówki są bezpłatne. W ciągu kilku dni ruszy system sprzedaży biletów przez internet, zawsze jednak można kupić je na miejscu. Muzeum działa codziennie z wyjątkiem wtorków. W odpowiedzi na głosy gości odwiedzających ekspozycję, Muzeum Mt 5, 14 planuje jeszcze w tym roku otwarcie kawiarni.

Mt 5,14 to Muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Nie jest po prostu kolejną ekspozycją pamiątek po tych wielkich Polakach, ale w pełni mutimedialną przestrzenią, w której materialne eksponaty są uzupełnieniem dźwięków, obrazów i instalacji dotyczących ich życia.

Przestrzeń przesycona dźwiękiem i obrazem podzielona jest na 9 stref głównych, zatytułowanych „Podróż”, „Dom”, „Kraków”, „Będziesz miłował”, „Mamo”, „Zło dobrem zwyciężaj”, „Pokój łez”, „Urbi et Orbi” oraz „Dekalog”. Każda zawiera głęboki przekaz historyczny i moralny, osadzony w warstwie artystycznej.

Muzeum Mt 5,14 działa w pierścieniu okalającym Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.

 

(Stacja7)/archwwa.pl