O Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia – spotkanie na Jasnej Górze [RETRANSMISJA]

Śluby Jasnogórskie z 1956 r. będą tematem najbliższego spotkania w ramach cyklu „Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, które odbędzie się już jutro, w czwartek, 27 lutego.

Ideą comiesięcznych spotkań jest przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która nastąpi 7 czerwca na Placu Piłsudskiego (Placu Zwycięstwa) w Warszawie, a także do Narodowego Dziękczynienia 26 sierpnia na Jasnej Górze. Cykl trwa od stycznia do września, a modlitwy i spotkania zaplanowano na 27. dzień każdego miesiąca.

W ramach najbliższego spotkania pt. „Maryjne drogi świętości – ślubowanie aż po zawierzenie” słowo na temat „Maryjnego wychowania do świętości w świetle Jasnogórskich Ślubów Narodu” wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wygłosi wykład pt. „Abyśmy się społecznie miłowali”- społeczny wymiar Ślubów Narodu Polskiego z 1956r. Słowo wprowadzenia nt. Ślubów Jasnogórskich – „polska karta praw człowieka” skieruje o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i organizator cyklu spotkań. Całość poprowadzić Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

– Jan Pawle II podkreślił, że to nie tylko są odnowione Śluby Królewskie z 1656 r. ale są polską kartą praw człowieka, bo one wciąż są naszym dekalogiem narodowym, gdzie możemy nie tylko być wierni Bogu, krzyżowi, Ewangelii, ale również w wymiarze społecznym, rodzinnym, patriotycznym możemy widzieć jaka jest nasza droga, więc będziemy chcieli te akcenty formacyjne i akcenty społeczne znowu podjąć – wyjaśnia o. Mariusz Tabulski.

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Część prelekcyjna i dyskusyjna odbędzie się w Kaplicy Różańcowej.

Każdomiesięczne spotkanie wieńczone jest udziałem w Apelu Jasnogórskim i nocnym czuwaniem przed Cudownym Obrazem Jasnogórskiej Maryi. Taka nocna modlitwa z 27 na 28 dzień każdego miesiąca zanoszona jest na Jasnej Górze od prawie 40. lat – wcześniej o dar beatyfikacji, a teraz o dobre przygotowania i owoce tego wydarzenia.

Organizatorem cyklu spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny i Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie. Także najbliższe spotkanie będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem YouTube:

BPJG/ Stacja7