Pierwsze sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego ustanowione w Zuzeli

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli biskup łomżyński  Janusz Stepnowski w niedzielę 12 września br., ogłosił ustanowienie tego kościoła sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego. Po beatyfikacji odprawił tam Mszę św. dziękczynną za wyniesienie na ołtarze Prymasa Wyszyńskiego. 

– To wyjątkowy moment dla parafii, która związana jest z osobą bł. Kardynała, bo jak sam przyznał:

„Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu… Jestem związany z Zuzelą sercem”.

 Kilkunastu kapłanów koncelebrujących Eucharystię na czele z bp. Tadeuszem Bronakowskim dziękowało Bogu za błogosławionego ziemi zuzelskiej. Dekret erygujący nowe, czternaste sanktuarium odczytał kanclerz kurii ks. Artur Szurawski:

Bp Janusz Stepnowski przedstawiając sylwetki bł. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej zaznaczył ich wielką rolę w historii naszej Ojczyzny

Zuzela to przytulona do południowej granicy diecezji łomżyńskiej, na drodze między Nurem a Małkinią, niewielka, licząca około 1400 wiernych, parafia dekanatu czyżewskiego, która znana jest daleko poza granicami diecezji, a nawet poza granicami Polski.

To właśnie tam 3 sierpnia 1901 roku urodził się Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. To właśnie w Zuzeli rozpoczął się proces formowania i duchowego wzrostu przyszłego Prymasa; tutaj czerpał wzór z rodziców, rozmodlonego ojca Stanisława (miejscowego organisty) i pobożnej mamy Julianny.

>> Nagranie AUDIO z Mszy św. i ustanowienia sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli

 

Budowę obecnego kościoła parafialnego w Zuzeli rozpoczęto w 1908 roku. Stanisław Wyszyński energicznie wspierał miejscowego proboszcza księdza kanonika Antoniego Lipowskiego, prowadząc stronę gospodarczą i rachunkową budowy.

Po latach Ksiądz Kardynał w jednym z kazań będzie wspominał własny wkład w budowę kościoła rozpoczęty noszeniem cegieł przy wznoszeniu świątyni parafialnej w rodzinnej Zuzeli. Ogromną rolę w kształtowaniu postawy Prymasa odegrała również codzienna, wspólna modlitwa rodzinna.

Można rzec, że dzieciństwo Stefana Wyszyńskiego skupiło się właśnie w Zuzeli, ponieważ niebawem po przeprowadzce do Andrzejewa zmarła jego matka Julianna. Zatem to, co otrzymał do dziewiątego roku życia, stanowiło solidny fundament, na którym oparł swoje powołanie, przygotowując się do wyznaczonych mu zadań przez Bożą Opatrzność.

Historia parafii w Zuzeli sięga połowy XV wieku. Wówczas te tereny odejmowała diecezja płocka, a parafię do życia powołał biskup płocki Paweł Giżycki. Wybudowano wtedy drewnianą świątynię pw. św. Mikołaja. Potem budowano kolejne świątynie drewniane: pw. Trójcy Świętej i św. Leonarda oraz pw. Przemienienia Pańskiego. Dopiero na początku ubiegłego stulecia podjęto decyzję o budowie kościoła murowanego.

Zrządzeniem losu zdecydowano, aby do nowej świątyni przenieść starą drewnianą chrzcielnicę. Dziś jest ona szczególnym miejscem w kościele, to przy niej rozpoczął spotkanie z Bogiem mały Stefek.

Wyjątkowy jest też obraz Matki Bożej w wizerunku Jasnogórskim. Miejscowi nazywają Ją już poniekąd Matką Boską Zuzelską. To obraz z drugiej połowy XIX wieku. Jak mówi proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Krysztopa, jest to obraz uświęcony modlitwą błogosławionego Stefana Wyszyńskiego.

Obok kościoła stoi drewniany dom. Obecnie jest to Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zgromadzone eksponaty świadczą o wielkiej religijności rodziny kard. Wyszyńskiego. Oprócz wyposażenia ówczesnego domostwa, można tam poczuć klimat dawnej szkoły. Są także drewniane ławki z kałamarzami, w których siedział przyszły kardynał.

/Radio Nadzieja